Title Image

Öncü Döner

Kurumsal

Konuklarımıza,

ÖNCÜ DÖNER'İ TAKDİM EDERİZ...

Markalaşma hikayesinin başlangıç tarihi olan 2010 tarihinden bu yana, İskenderun usulü tavuk dürümle gıda sektörünün dinamiklerini değiştiren Öncü Döner, Anadolu’nun dünyaya armağan ettiği misafirperverlik, güler yüz, samimiyet gibi pek çok değeri de yaşatanların başında gelmektedir.

Hasan Şahin önderliğinde marka serüvenini Amasya’da başlatan Öncü Döner; Çankırı, Sivas, Giresun, Kırıkkale, Ankara, Kütahya, Düzce, İstanbul, Afyon, Manisa, Kayseri, Bilecik şubelerini de bünyesine katarak, ülke çapında markalaşma yolunda ciddi adımlar atmıştır.

Bugün rekabet gücü yüksek bir markaya dönüşen Öncü Döner; 19 ilde, 32 restoran ve 350 çalışanıyla beraber yılda 4 milyondan fazla kişiye hizmet vererek faaliyetlerini sürdürmektedir.

İnsan odaklı yaklaşımıyla % 100 müşteri memnuniyetini hedefleyen marka, kurulduğu günden bu yana sunduğu kaliteden asla taviz vermeyerek; hijyenik ve lezzetli ürünleriyle milyonlarca insanı ağırlamanın gururunu yaşamaktadır.

Baştan Sona Lezzet

İskenderun yöresine özel odun ateşinde pişirilen Öncü usulü lezzetler, yine yöreye özgü lavaşla birlikte servis edilmektedir.

Ketçap ve mayonez gibi katkı maddeleri kullanılmadan elde edilen soslar, Öncü Döner’in Hataylı, eğitimli ustaları tarafından günlük olarak hazırlanmaktadır.

Titizliği, hızla tamamlayan Öncü çalışanları gözlere hitap eden sıcacık bir sunum gerçekleştirmektedir.

Sıcak lavaşın arasında yerini alan; odun ateşinde pişirilen tavuk, patates, turşu, domates ve son olarak Öncü usulü sosla birlikte Öncü Döner’in enfes lezzeti ortaya çıkmaktadır.

Lezzeti enfes künefe çeşitleriyle tatlandıran Öncü Döner, güler yüzlü hizmet anlayışıyla her gün binlerce insanı “yine bekleriz” diye uğurlamaktadır.

Sayfamıza da yine bekleriz.

Öncü Döner

KALİTE BELGELERİMİZ

Öncü Döner

BESİN DEĞERLERİ

Öncü Döner

FRANCHISE BAŞVURU FORMU